A kókuszolaj egyedisége a benne rejlő MCT zsírsavaknak köszönhető. Ettől más, mint a többi és ennek köszönhetően rendelkezik gyógyító hatással is.
MCT
1. A kókuszolaj erős gyógyító hatású zsírsavak kombinációjából áll.Korábban a kókuszolajat nem tekintették egészségesnek a benne levő telített zsíroknak köszönhetően. Tény, hogy összetételét tekintve 90%-ban telített zsírokból áll, ugyanakkor kutatások támasztják alá, hogy ezek a zsírok ártalmatlanok. A kókuszolajban levő telített zsírok nem egyenértékűek a gyorséttermi felhasználásra szánt zsírokkal.
A kókuszolajat közepes láncú trigliceridek, azaz közepes hosszúságú zsírsavak - MCT zsírok alkotják, míg a táplálkozásodat inkább hosszú szénláncú zsírsavak jellemzik. Az MCT zsírok az emésztőrendszeredből egyenesen a májadba jutnak, ahol azonnal energiaként használódnak fel, vagy úgynevezett ketontestekké alakulnak. A ketontestek egyfajta terápiás hatással bírnak egyes agyi rendellenességek kezelésében, mint epilepszia és az Alzheimer-kór.
2. A nagy mennyiségű kókuszolajat fogyasztó populációk a legegészségesebb a földön.
A kókusz egyfajta egzotikumként szerepel a nyugati világ táplálkozásában, elsősorban az egészségtudatos emberek fogyasztják előszeretettel. A legjobb példa erre a Csendes-óceán déli részén élő Tokelauans törzs. Kalóriabevitelük mintegy 60% kókuszdió forrásból ered, ők a legnagyobb telített zsírokat fogyasztó nép a világon. Ennek ellenére egészségesek és szívbetegségnek pedig még csak nyoma sincs a lakosok között.
3. A kókuszolaj növeli a szervezeted energiafelhasználását, segít a zsírégetésben.
Az elhízás a legnagyobb probléma jelenleg a világon. Különböző tápanyagok másként vannak hatással a testedre és a hormonjaidra. A közepes láncú trigliceridek (MCT), ahogyan a kókuszolaj is jelentősen megnöveli a szervezeted energiafelhasználását más, hosszabb szénláncú zsírokhoz képest. Egy tanulmányban kimutatták, hogy napi 15-30g MCT olaj mintegy 5%-al megnöveli a szervezet által felhasznált energiát, ami közel 120 kalóriát is jelenthet.
4. A kókuszolajban található laurinsav képes egyes vírusok, baktériumok és gombák elpusztításában.
A kókuszolajat alkotó zsírok mintegy 50%-a laurinsav. A kókuszolaj enzimatikus emésztése során monolaurin képződik a testedben. Mind a laurinsav és a monolaurin képesek megölni bizonyos kórokozókat, mint a baktériumok, vírusok és gombák.
5. A kókuszolaj csökkenti az étvágyat.
Mindez a benne lévő zsírsavak metabolizálódásának köszönhető, a ketontestek ugyanis éhségcsökkentő hatással bírnak. Egy vizsgálat során 6 egészséges férfi fogyasztott különböző mennyiségű hosszú-és közepes láncú triglicerideket. Azok a személyes, akik több MCT olajat fogyasztottak mintegy 256 kalóriával ettek kevesebbet a nap folyamán. Egy másik vizsgálat során azok, akiknek több MCT olajat tartalmazott a reggelijük, jóval kevesebb kalóriát vettek magukhoz ebéd során.
6. A kókuszolajat alkotó zsírsavak ketonokká alakulnak, amelyek csökkentik a rohamok kialakulásának kockázatát.
Nem véletlen, hogy ketogén diétát (nagyon alacsony szénhidrát-és magas zsírtartalom) alkalmaznak számos betegségek kezelésében is. A ketogén diéta a legismertebb terápiás alkalmazás a gyógyszer-rezisztens epilepsziás gyereknél. Mivel az MCT közvetlen a májba szállítódik és ketontestekké alakul, ezért az MCT olajat is gyakran használják epilepsziás betegeknél ketózis indukálására.
7. A kókuszolaj javíthatja a vér koleszterin szintjét és megelőzheti egyes érrendszeri megbetegedések kockázatát.
A kókuszolaj tele van olyan telített zsírokkal, ami a régebbi közhiedelemmel ellentétben nem károsítják a vér lipid profilját. Az MCT telített zsírjai viszont pont, hogy növelik a HDL koleszterin szintet, valamint egy jóindulatú altípussá módosítják LDL koleszterint.
8. A kókuszolaj védi a hajat a sérüléstől, hidratálja a bőrt és fényvédő hatással bír.
A kókuszolaj külsőleg is alkalmazható, nem csak a fogyasztása van jótékony hatással a szervezetedre. Sokan kozmetikai célra is használják a kókuszolajat. Javíthatja a bőr nedvesség-és zsírtartalmát, valamint védi a hajat a károsodástól, töredezéstől, tovább véd az erős ultraibolya sugárzástól is.
9. Az MCT olaj javíthatja az agyi funkciókat, különösen Alzheimer-kórban szenvedő betegeknél.
Az Alzheimer-kóros betegeknél az tapasztalható, hogy csökkent a képességük arra, hogy a glükózt energiaként használják fel az agy bizonyos részein. A ketontestek energiát biztosítanak az agynak, amelyről a tudósok úgy vélik, hogy egy alternatív energiaforrást biztosíthatnak az agy hibás sejtjei számára is és egyaránt csökkenthetik az Alzheimer-kór tüneteit.
10. A kókuszolaj segíthet a testsúlycsökkentésben, különösen a hasi zsír eltávolításában.
Tekintettel arra, hogy a kókuszolaj csökkenti az étvágyat és segít a zsírsejtek elpusztításában nagyon jó kiegészítője lehet a diétádnak.
MCT olaj
A kókuszolaj tehát nem kizárólag csak MCT-ből épül fel, viszont ezzel szemben a Peak MCT olaj csakis az abból kivont közepes láncú trigliceridek gyűjteménye. Ha biztosra akarsz menni az egészségedre gyakorolt jótékony hatások tekintetében, akkor válaszd az MCT olajat. Kiváló kiegészítő salátáidnak, de akár finom csokiszószt is készíthetsz belőle. Sütéshez és főzéshez is használhatod, viszont arra figyelj oda, hogy 160 foknál magasabb hőkezelés esetében már ne alkalmazd.Egy finom csokiszósz, ami bármilyen kemény diétába belefér?!
A recept nagyon egyszerű. 2-3 evőkanál MCT olajat keverj össze zsírszegény kakaóporral é folyékony édesítővel tetszőlegesen. Voila! Már kész is a diétás csokiszósz. Pörgesd fel az anyagcserédet ezzel a csodaolajjal.
Ha valamiben nem vagy biztos, kérdezz. Szeretnél továbbolvasni a szépítő zsírsavakról? Akkor kattints a képre.
Nagy Csilla - Peak Girls Tudj meg többet arról, hogyan lehetsz még szebb a Google+ oldalunkon!
A peakshop.hu oldalain található információk, szolgáltatások, cikkek nem helyettesíthetik szakember véleményét, ezért kérjük minden esetben fordulj szakorvoshoz betegség esetén! A táplálék kiegészítők nem gyógyszerek. Az étrend-kiegészítők és a különleges táplálkozási célú élelmiszerek csak élelmiszerek, nem gyógyítanak, előznek meg betegségeket vagy helyettesítenek gyógyszereket és semmiképpen sem alkalmasak a kiegyensúlyozott változatos étrend helyett alkalmazni őket.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése